Milyen tipusú a bőröm?
Általánosságban bőrünk típusát az alábbi tényezők határozzák meg: víztartalom, a faggyúmirigyek működése, a bőr vastagsága, az elszarusodás foka.
Számos egyéb hatás befolyásolja azonban bőrünk aktuális állapotát: hormonhatások, táplálkozás, időjárási viszonyok, életmód, stressz, fizikai és lelki állapot.
Normál bőr
A bőrnek jó a vérkeringése, a szaruréteg vastagsága optimális. A pórusok tiszták, kicsiny méretük miatt szemmel alig láthatók. Nem jellemzők a mitesszerek, pattanások elvétve fordulnak elő. A bőr nincs híján a nedvességnek, felszínén optimális az olajréteg vastagsága, eloszlása, minősége. Színe rózsás, egészséges fényű. A bőr jellemzői összhangban vannak, a működés harmonikus, egyensúlyi állapot tapasztalható.
Jelenlegi életformánknak köszönhetően már ez lett a legritkábban előforduló forma.
Zsíros bőr
A zsíros bőr legjellemzőbb tulajdonsága, hogy felszíne olajosan fénylik. A fokozott faggyútermelés gyakran elzárja a pórusokat, mitesszerek és pattanások alakulnak ki, gyakoriak a gyulladások. A pórusok tágak, szabad szemmel is jól láthatóak. A bőr hidratáltsága megfelelő, vastagsága megtartott, korai ráncosodásra nem hajlamos.
Száraz bőr
A száraz bőr alapvetően vízhiányos, a felszíni lipidréteg megtartott. A bőr mindhárom rétege vízhiányos. A bőr színe fakó, szürkés. Rugalmassága csökkent, vastagsága a szokásosnál vékonyabb, korán ráncosodik. Mitesszerek nem jellemzők, de jelen lehetnek kis területekre koncentrálódva.
Zsírhiányos bőr
Ezt a típust gyakran összekeverik a száraz, vízhiányos bőrtípussal. Kialakulásának oka, hogy a bőr faggyútermelése csökkent, ezáltal a bőrfelszínt borító lipidréteg nem tudja funkcióját betölteni, többek közt nem képes magakadályozni a fokozott párolgást sem – ezáltal a bőr vizet veszít, így egyben vízhiányossá is válik.
Ennek a bőrtípusnak a felszíne matt, ám színe egészséges, üde. Mitesszerek nem jellemzőek, de megjelenésük, még ha kis számban is, nem zárható ki.
Korpás szeborrea (seborrhoea)
A bőrtípusok közti kakukktojás, melynek meghatározása a sokat tapasztalt szakembert is próbatétel elé állíthatja. Kialakulásának lényege, hogy a faggyúmirigyek nem megfelelő működése miatt a felszíni lipidréteg összetétele megváltozik, így a bőr szárazzá válása is bekövetkezik. Az elszarusodás fokozott.
A korpás szeborreás bőr sápadt, szürkés árnyalatú, zsíros fényű, hámló, tág pórusú, számos mitesszer és pattanás található rajta – mindezen jellemzők egyszerre tapasztalhatók. A mitesszerek és pattanások nehezen ürülnek, a mélybe terjednek, hosszú időt vesz igénybe eltávolításuk, gyógyulásuk.
Érzékeny bőr
A bőr érzékenysége inkább adottság, mint típus, hiszen bármely fent említett bőrtípus lehet egyben érzékeny is. Ez azt jelenti, hogy a bőr erőteljesen reagál az őt ért ingerekre, például hideg hatására kipirosodik és viszketni kezd, napsugárzás hatására könnyen leég. A kozmetikai szereket rosszul tolerálja: kipirosodik, hámlik, viszket, foltossá válik.
Kombinált bőr
A leggyakoribb típus. A fenti bőrtípusok bármely összetételben keveredhetnek, általában mégis a zsíros és a vízhiányos területek váltakoznak úgy, hogy a homlok-orr-áll ún. T-zónája a zsíros bőr jellemzőit mutatja, az orcák viszont szárazak, víztartalmuk csökkent.
Öregedő bőr
Bármilyen típusú is bőrünk, a múló évek hatásával dacolni nehéz. A bőr tónusa és rugalmassága csökken, elvékonyodik, megnyúlik, ráncosodni kezd. Barna pigmentfoltok alakulnak ki, a hidratáltság csökken. A zsíros bőr öregedése általában később válik szembetűnővé, mint az eredendően is vékony vízhiányos típus esetében.
Az egyes bőrtípusok más-más ápolást igényelnek, melynek kiválasztása ritkán egyszerű. Ám ha odafigyelünk bőrünk jelzéseire, állapotának változására, megtalálhatjuk a számunkra legmegfelelőbb kozmetikai termékeket.