Napkozmetika, fényvédelem
2013.06.22 07:21

Még előttünk az egész nyár, sokunk előtt az egész évben várt szabadság. Kár lenne elrontani a nyaralást egy figyelmetlenségből bekövetkező csúnya és fájdalmas leégéssel. A jó, bőrtípusunknak megfelelő napozószer legalább olyan fontos, mint a nagy gonddal kiválasztott fürdőruha. Ha a strandra indul, egyiket se hagyja otthon.
Kétféle sugárzásról szokás beszélni a napozással kapcsolatban: egy egyik az UVA sugárzás, amely nem okoz leégést, viszont a bőr mélyebb rétegeit károsítja (sokáig úgy tartották, hogy nincs rákkeltő hatása), a másik pedig az UVB sugárzás, amely a leégésért felelős, és a bőrrák elsőszámú előidézője.
S ami a jótanácsokat illeti: először is, a legjobb fényvédelem, ha délelőtt 10 és délután 4 óra között kerüljük a napot. Ha erre nincsen mód, óvjuk bőrünket megfelelő ruházattal és fényvédőszerrel.
A fényvédők helyes használata
Sokan azt hiszik, hogyha megfelelően bekenik a bőrüket, több időt tölthetnek a napon. Ez azonban tévedés, a naptej nem biztosít megfelelő védelmet, csak csökkenti a bőr károsodásának valószínűségét, amikor nem tudjuk elkerülni, hogy a nap érje.
A legfontosabb szabályok a következők:
a helyes napkozmetika során bőségesen kenjük be a bőrünk sugárzásnak kitett részeit;
ne feledkezzünk meg a fülekről, a térdhajlatokról, a kezekről és a lábfejekről sem;
már azelőtt kenjük be magunkat, hogy kimegyünk a szabadba;
felhős időben is használjuk naptejet;
úszás, fürdőzés után mindenképp, de egyébként is minimum kétóránként kenjük be magunkat.
Végül: 6 hónapnál fiatalabb babákat egyáltalán ne vigyünk napra, és idősebbeket is csak megfelelő védelemmel. Gyerekek esetében fontos a fényvédőszerek napozás utáni letisztítása.
Ha egyszer-egyszer elfelejtjük bekenni magunkat, akkor sem történik tragédia, hiszen napi 15 perc napfény heti három alkalommal egészséges, sőt szükséges a D-vitamin feldolgozásához, na meg a jókedvünkhöz is.
Megfelelő Ruházat
A megfelelő ruházat fontos része a fényvédelemnek. A napszemüveg és a széles karimájú fejfedő önmagukban nem elegendőek, az egész testet óvni kell az ártalmas sugárzástól. A fényvédő ruházattal kapcsolatban az a probléma, hogy egyelőre még nem történt meg az ilyen jellegű termékek átfogó vizsgálata. Van azonban, amire így is érdemes odafigyelni:
legyen minél sűrűbb szövésű a ruhánk anyaga;
a sötét színek kevesebb fényt engednek át, mint a világosak;
a vastag anyagok nagyobb védelmet nyújtanak, mint a vékonyak;
kerüljük a nyúlós, rugalmas darabokat.
Forrás.Beautyforum.hu